Yeni Doğan Bebeklerde Göz Çapaklanması
15 Mayıs 2024

Yeni Doğan Bebeklerde Göz Çapaklanması

Yeni Doğan Bebeklerde Göz Çapaklanması, Çapaklanma belirtisi olarak gözden sarı veya yeşil renkte akıntı olabilmektedir. Bebeğin kirpikleri çapaktan dolayı birbirine yapışabilmektedir. Ayrıca bebeğin gözlerinde kızarıklık ve göz kapağı şişmesi gibi semptomlar yaşanabilmektedir. Bebeklerin bünyeleri çok hassas olduğundan dolayı banyo sonrasında başını üşütmesi sonucunda da yine göz çapaklanması yaşanabilmektedir. İlk altı ayda bu sorunlarla sık karşılaşılmaktadır. Bazen bebeğin bir gözünde çapaklanma olabilirken bazen her iki gözünde de çapaklanma olabilmektedir. Yeni doğan bebeği dışarı çıkarırken annenin bebek pusetinin üzerine ince bir örtü ile örterek pis havayı teneffüs etmesini ve alerjik reaksiyonlara karşı korumalıdır.

Yeni Doğan Bebeklerde Göz Çapaklanması Neden Olur?
  • Göz yaşı kanalı tıkanıklığı
  • Üst solunum yolları enfeksiyonlarında
  • Sinüzit
  • Alerji nedeni ile
  • Göz nezlesi
Yeni Doğan Bebeklerde Göz Çapaklanması Nasıl Geçer?

Anne sütü damlatılması iyi gelecektir. Bebeğin gözündeki çapakları hijyen yumuşak bir bezle bol ılık suyla silmeniz gerekmektedir. Göz yaşı kanallarında tıkanıklık varsa parmak uçlarınızla göz çevresine burna doğru hafifçe masaj yapmanız faydalı olacaktır. Ayrıca doktor muayenesi yapıldıktan sonra verdiği göz damlası, pomat krem ile tedavi yapılması halinde yeni doğan bebeğin çapakları tedavi olacaktır. Ayrıca bebek bakımında anne ellerinin temizliğine özen göstermeyi ihmal etmemelidir. Merhem kullanılacak ise çapak olan yere az miktarda sürmeniz gerekmektedir. Göz damlasını ise doktorunuzun tavsiye ettiği ölçüde damlatmanız faydalı olacaktır.

Yeni Doğan Bebeklerde Göz Çapaklanmasında Çay Tedavisi Nasıl Yapılır?

Doğal yolllardan tedavi için eskiden beri kullanılmakta olan demlenmiş çayın deminden bir damla yeni doğan bebeğin gözüne damlatılması halinde göz çapaklarını bir yere toplayacaktır. Ilık temiz su ile bebeğin gözünü bir iki gün silmeniz halinde çapaklanma geçecektir.

Yeni Doğan Bebeklerde Göz Çapaklanması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Göz Bebeği Kayması Nedenleri?

Göz Bebeği Kayması Nedenleri?

Haber Bülteni